Domov   Install   Popis   Download   Tutorialy  
   
 
 
  
Manuál - Tutoriál na pár funkcií

Zhrniem teraz niekoľko jednoduchých krokov, trikov, do malého manuálu, čo sa s prekladom napríklad bude dať spraviť.

Grafické efekty, filtre, úprava farieb, šedej, negatívu:
Irfan disponuje niekoľkými druhmi úprav farieb. Asi najpoužívanejšou u vás bude možnosť IMAGE a ENHANCE COLOR, cez klávesnicu je to CTRL a G. Tam sa dá upraviť prítomnosť troch základných farieb, gammy, jasu a čiernobielej. Cez možnosť CONVERT TO GREYSCALE sa obrázok zmení na čiernobiely. Ak ale chcete vytvoriť sépiový efekt, choďte predsa len radšej cez CTRL a G. Tretej farbe uberte trochu doľava a docielite kvalitných odtieňov, ktoré tak radi niektorí používajú na tie hnedasté fotky na tablo a podobne. Cez IMAGE a NEGATIVE zas dosiahneme klasickej fotky negatívu. Filtre, ktoré je možné načítať do Irfanu a používať ich pri práci si môžete jednoducho vyhľadať, napríklad nasmerovaním priamo do zložky vášho programu Adobe Photoshop, alebo ak nič také nepoužívate, tak do zložky kde máte uschované grafické filtre. Irfan podporuje takmer každý z voľne šíriteľných či zakúpiteľných.

Prezeranie obrázkov:
Máte v jednej zložke viacero obrázkov alebo fotiek? Postačí otvoriť jeden a ak je malý, klikaním myši, alebo smerovými šípkami, alebo aj takými PAGE UP a PAGE DOWN môžete prechádzať všetky obrázky v zložke. Ak prejdete všetky, objaví sa ponuka či chcete prechádzať znovu alebo prejsť do inej zložky, stlačením smerového tlačidla opäť sa hláška vytratí, takže žiaden problém. Lenže čo ak máte obrázky priveľké, alebo rôznej veľkosti? Stlačením tlačidla ENTER sa obrázok zväčši na celú plochu (tzv. FULLSCREEN) a postup pri prezeraní je rovnaký ako bez enteru. Vypnete takýto náhľad s ESC,a celý program klasika ESC. Ak teda nechcete hneď vypnúť celý program, dajte pozor na trasľavú ruku.

Screenshoty v hrách, programoch, či len tak:
Otvorte program a stlačte na klávesnici písmeno C. Vyvoláte tak ponuku pre zachytávanie obrázkov z hier, teda fotenie obrazovky a diania na nej. Prednastavené tlačidlo F11 znamená, že pri jeho stlačení sa urobí snímka z toho, čo je práve na ploche. Ak však používate fotenie v hrách a hra tlačidlo F11 používa pre niektorú zo svojich funkcií, nebude fungovať. Preto odporúčam skratku CTRL a F11, ktorú asi ťažko tak často hry používajú. Nezabudnite nastaviť zložku, kam sa budú ukladať odfotené obrázky a potom už len stlačte ENTER, Irfan sa minimalizuje a vy choďte fotiť. V niektorých hrách existujú ochrany pred spustením externých programov, preto je možné aj tu si pomôcť nejakým trikom. Trikom v tomto prípad eje nastavenie TIME INTERVAL na milisekundy, po ktorých sa bude automaticky robiť snímok bez potreby niečo stláčať. Takýmto spôsobom si môžete nafotiť obrázky z hry ktorú po potvrdení Irfanu spustíte. Každú zachytenú fotografiu vám program ohlási zvukom.
Aby som nezabudol, tiež vyškrtnite možnosť INCLUDE CURSOR aby vás na obrázkoch neobťažoval a tiež majte označenú možnosť WHOLE SCREEN ako celá obrazovka. Presný návod ako robiť screenshoty v hrách nájdete na: www.nfs.play-sk.com

Fotenie plochy:
Táto možnosť skôr platí do predošlej témy, ale nedá mi nespomenúť ešte pár trikov. Možno ste zažili, ako sa na vašej ploche niečo stalo, zblbli ikony, niekto vám napísal príšernú hlúposť na ICQ, či ste chceli stiahnuť z internetu nejaký obrázok a nešlo to. Niekedy je konkrétna situácia otázkou pár sekúnd, možno aj preto vymysleli tlačidlo PRINT SCREEN nad smerovými šípkami klávesnice. Stlačte ho v konkrétnom okamihu a máte odfotený monitor. Celú plochu a nebolo treba spúšťať Irfan. Teraz ho však spustite a obrázok odfotený PRINT SCREENOM, ktorý sa teraz vložil do schránky, vložte cez CTRL V do otvoreného Irfanu. Uvidíte vašu plochu. Ak stlačíte enter, tak sa celý obrázok zväčší na celú plochu a vy si môžete skontrolovať, že zastihol naozaj to, čo v konkrétnej chvíli pod PRINT SCREENOM bolo. Ak ale stlačíte PRINT SCREN v súrnom prípade a v počítači kde ste nie je Irfan View, postačí aj SKICÁR - MALOVÁNÍ - PAINT. Do neho dajte rovnako CTRL a V, či priamo ponuku ÚPRAVY a VLOŽIT - záležiac od jazykovej verzie. Uložte ako BMP, pre čo najmenšiu stratu dát a farieb.

Fotografie čo majú 3 Mb môžu mať hneď 400 Kb:
Ak si otvoríte fotografie cez Irfan view hneď stlačením CTRL a S vyvoláte možnosť uloženia. Pri ukladaní ako JPG vyberte kvalitu tak 80 percent. Na niektorých fotografiách kde nie je priveľa farieb dokážete tak ubrať z veľkosti bez toho aby ste príliš ubrali z kvality fotografie samotnej.


Zmenšovanie fotografií:
Otvoríte si fotografiu a stlačíte klávesovú skratku CTRL a R. Vyberte si, či chcete upraviť veľkosť v CM, INCH (palcoch) alebo PIXELOCH. Vy ale vyberte radšej možnosť pixelovak ste ju z prednastavenej možnosti zrušili. Tam si zadáte požadované rozmery, no majte zaškrtnutú možnosř udržiavania pomeru strán. Vtedy vám postačí meniť jednu stranu a druhá sa zmení automaticky podľa hodnoty prvej, aby nedošlo k tomu, že budete mať veľmi úzku fotografiu s mutantami na nej.

Zaostrovanie fotografií:
Jednoducho a rýchlo. Ak je fotografia príliš rozmazaná, občas sa jej podarí vdýchnuť dušu cez možnosť SHIFT a S. Pozor nie CTRl a S ale cez SHIFT a S.

Náhľad v detailných fotografiách:
Možno máte nejaké obrovské obrázky a chcete si ich pozrieť zblízka. Na numerickej klávesnici na PC máte znamienka PLUS a MINUS. Tie pomôžu aj pri oddiaľovaní a približovaní obrázkov. Ak ich prezeráte cez FULLSCREEN tak po stlačení plus a pohybovaní šípkami sa už nedostanete na ďalšiu fotografiu inak, ako keď raz stlačíte ESC pre vypnutie FULLSCREEN režimu a opäť stlačíte ENTER pre znovuspustenie FULLSCREEN - teda plného zobrazenia.

Vytváranie ikoniek *.ICO:
Možno ste vývojár nejakej aplikácie, alebo len chcete do webu vytvoriť FAVICON, no neviete ako. Irfan dokáže aj to. Stačí si vybrať obrázok označiť ho a v približne kockatom tvare ho uložiť s pixelovými stranami 36x36. Ak vám však program neustále mení druhú stranu na iné číslo, myslite na to, aby nebola zapnutá možnosť udržiavania pomeru strán. Takto presnú kocku potom uložte ako ICO. Ak obsahuje dve farby, alebo ak obsahuje čistú farbu, ktorej chcete prideliť priehľadné vlastnosti, pri ukladaní vyberte typ súboru ICO, a pri výbere kvality zašrktnite možnosť SET TRANSPARENT COLOR, čo znamená že pri uložení vám program zväčší obrázok na toľko, že si budete môcť kliknúť v náhľade na konkrétnu farbu v ikonke, ktorá sa zmení na priehľadnú. Ihneď vám potom ikonku program uloží a bude ju možné aj s priehľadnou farbou vidieť. je to jednoduché a predsa to trápilo mnohých, najmä prekladateľov, ktorý chceli do inštalácie vlastnú ikonu hry.

Prehadzovanie farieb:
Prehadzovanie farieb, teda SWAP COLORS je možnosť prehodiť rôzne podobné odtiene na v tabuľke farieb opačný odtieň. Toto využijete pri prerábaní log firiem. Zmeny určitých fariev az iné, ktoré v obrázku môžete jednoducho nahradiť. Funkciu nájdete v niekoľkých rôznych farebných prehadzovaní. Pri prejdení všetkými sa nakoniec dostanete na pôvodné hodnoty bez straty údajov o farbách. Všetkob je v sekcii IMAGE a SWAP COLOR. Hneď prvá možnosť je vidieť: RGB - RBG ako Red Greeb Blue a Red Blue Green. Pochopíte tak, že zelená sa prehodí na modrú a modré odtiene zas na zelené.

Webdizajn, strihanie obrázkov do tabuliek:
Ak sa venujete tvorbe internetových stránok, určite viete ako sa tvoria tabuľky a grafika do nich. Rôzny webdizajnéri sa to naučia rôzne a niektorí si pomáhajú jednoduchými programami na strihanie obrázkov, ktoré potom zadeľujú do jednotlivých buniek v HTML kóde. Príklad nech je obrázok veľkého auta, ktoré ste nakreslili, či zretušovali, pridali zopár efektov a chcete ho použiť s logo firmy ako banner na web. Nebudete chcieť ale dať celý banner ako jeden súbor, ktorý bude dlho načítateľný. Pomôže Irfan. Nie len pri delení bannerov, ale celkovo, ak upravujete ponukovú stranu, striháte aj pozadie pre stránku, vlastne čokoľvek o čom si ešte povieme - napíšeme. Už spomínané auto pre banner si otvoríme cez Irfan, pri pohybe kurzorom po obrázku si musíte všimnúť, že vám ukazuje pixely - šírku aj výšku. Vy kliknite presne na vhodné miesto a ťahajte myš tak, aby ste označili celú jednu časť banneru, ktorú chcete dať ako prvý diel. Rozdelením veľkého obrázku a perfektným spojením cez HTML kód docielite zdanie, akoby šlo o jeden obrázok a mnoho užívateľov tak nebude nedočkavých ak sa nenačíta banner. Delenie obrázkov je však z rôznych dôvodov niekedy až nevyhnutné.
Ak už máte ale vystrihnutý jeden obrázok cez CTRL X, otvorte si nový Irfan, aby ste nestratili ten prvý v ktorom ste vystrihli výber. V novom Irfane dajte vložiť: CTRL a V, a potom uložte ako JPG. Ak si dobre všimnete, program umožňuje vybrať kvalitu JPG súboru. Pohybovaním bežca po riadku percentuálnej kvality docielite nižšej kvality ale aj nižšej veľkosti, ktorú obrázok zaberá na disku. Ale čo so zvyškom, ktorý nie je nastrihaný? Prejdime do okna kde sme pred chvíľou vystrihli prvú časť, opatrne chyťte kurzorom obrys výrezu pri krajnej strane a teraz sa približujte s uchopeným obrysom k protiľahlej strane obrysu a prejdite ešte zaň až označíte celú novú časť obrázka. Vystrihnite, otvorte nový irfan (je skvelé že umožňuje multiple opening - viacpočetné otvorenia), vložte výrez doň a uložte. Vráťte sa späť k výrezom, ak delíme veľký obrázok na štyri časti tak teraz máme dve hotové, zostávajú dve. Skontrolujte si výšku, alebo šírku posledného výrezu, podľa toho ako ste šli, aby ste aj tento nový výrez spravili rovnako vysoký, či široký, podľa toho, či ho idete dať do stránky vedľa seba alebo pod seba. Rovnako vysoký výrez teda spravte aj s tretím výrezom uchopením obrysov a pretiahnutím až cez druhú stranu obrysu.
Keď ho uložíte, ostáva posledný, tam opäť stačí obrys pretiahnuť a CTRL X a CTRL V, potom CTRL S a máte štyri časti. Ak ste správne rezali pri vložení do HTML kódu máte perfektné spojenie obrázkov. Ak ste delili to spomínané auto, tak napríklad pre kus obrázku s predkom môže odkazovať na stránku a články o nárazníkoch. Časť obrázku s logom na informácie o firme, časť s kufrom auta môže smerovať na článok o kufroch áut a časť zadného kolesa zas niekde k niečomu o pneumatikách. je to len príklad. Ale vy ako grafik, čo možno kreslí v inej aplikácií, ale na strihanie a rýchlu úpravu použije Irfan, už vie vymyslieť mnoho iných nápadov, čo miesto nášho príkladu "auto" do obrázku na strihanie mať. Napríklad obrázok monitora počítača, ktorý je v skutočnosti nastrihaný, v ňom beží informácia o predajni monitorov a pri kliknutí na tlačidlo monitora sa stránka vypne. To si webmaster môže nastaviť v kóde sám, no pre kúsok grafiky, ktorý môže nastrihať, sa dá nastaviť tá možnosť, byť odkazom.

A desiatky iných vlastností...

Je to skutočne len zlomok toho, čo Irfan dokáže. Ja tento manuál píšem z pamäti, takže ak aj existujú nejaké odchýlky v tom čo píšem a v tom, čo máte vo svojej aplikácií, nebude sa to príliš odlišovať. Ja verím, že so niekomu pomohol a vysvetlil pár vecí o tom, čo používať na aké úkony.

IrfanView je na trhu freeware a prehliadačov obrázkov stále jednotka po niekoľko rokov. Inak sa ani rozhodnúť človek, čo chce rýchlo pracovať nemôže.

  
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

© Tom Naetoo - Slovenciny.Com All right reserved for design composition and code, text and graphic material  2008

reklama: